Четвер, 25 Квітня 2024, 21:56
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Статті [4]
Загальнолюдські цінності у філософії [2]
Розкриття механізму впливу якості ювелірних виробів на здоров'я людини [3]
Дослідження хімічного складу сплавів золота [22]
Курсова робота з матеріалознавства та технології виробництва непродовольчих товарів на тему: "Дослідження хімічного складу сплавів золота (за матеріалами Державної пробірної служби Міністерства фінансів України)"
Порівняльні споживчі експертизи [1]
Статті по темі порівняльних споживчих експертиз
Наше опитування
У чому ви зберігаєте свої заощадження?
Всього відповідей: 52
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Публікації

Головна » Статті » Статті

Товарознавча експертиза, як механізм забезпечення якості ювелірних виробів
Категорія: Статті | Додав: BigBoss (09 Грудня 2010) | Автор: Портянко Александр E-mail WWW
Переглядів: 3533 | Теги: якость, ювелірні вироби, Товарознавча експертиза, ЕКСПЕРТИЗА | Рейтинг: 0.0/0

Поки існують товари, доти буде актуальною проблема контролю їх якості. На сучасному етапі розвитку ринкової економіки України особливого значення набуває необхідність створення цивілізованого товарного ринку, який поки що можна характеризувати як неблагополучний з точки зору відсутності високоякісних, максимально адаптованих до потреб споживачів товарів.

На сьогоднішній день проблема якості ювелірних виробів стала особливо актуальною. Оскільки ювелірні вироби є високоліквідними товарами, для них визначені особливі процедури контролю і державного регулювання торгівлі. Висока вартість виробів з дорогоцінних металів визначається фізико-механічними властивостями безпосередньо сплаву, художньою, естетичною та колекційною цінністю виробу.

Актуальність даної теми полягає в забезпеченні відповідного рівня якості ювелірних виробів за допомогою впровадження сучасних гармонізованих вимог та методів оцінки у сферу товарознавчої експертизи.

Метою даної роботи є висвітлення на основі аналізу вимог нормативної документації узагальнених теоретичних знань та практичного застосування товарознавчої експертизи для формування цивілізованого ринку ювелірних виробів.

Об’єктом дослідження цієї роботи є ювелірні вироби.

Предметом будь-якої експертизи є характеристики товарів, які виявляються завдяки дослідженню і формулюються у висновку експерта. Експертиза ювелірних виробів має на меті віднесення об’єкту до певної класифікаційної групи за сукупністю виявлених ознак, встановлення справжності, споживної цінності та оціночної вартості. В основі будь-якої галузевої експертизи, зокрема гемологічної, технологічної, знаходиться така товарознавча експертиза, яка має певний регламент, здатний розв'язувати поставлені завдання відповідних експертиз.

Аналіз сучасного законодавчо-правового забезпечення дозволяє сформулювати визначення товарознавчої експертизи ювелірних виробів. Отже, це – експертна діяльність з оцінювання ювелірних виробів, зокрема з визначення їх видових, якісних та прогнозування вартісних характеристик шляхом здійснення дослідження за оптимальним та достатнім переліком критеріїв оцінювання, що повністю відповідають меті експертизи з поданням мотивованого висновку експерта[1].

Залежно від мети та основних завдань товарознавчої експертизи ювелірних виробів визначимо наступні основні її види: інформаційна, документальна, ідентифікаційна, якості, кількості, справжності, оціночна, верифікаційна.

Таким чином, розробка методологічних основ експертизи ювелірних виробів, створення уніфікованої, об’єктивної і відтворюваної методики її здійснення є важливим завданням для сучасної товарознавчої науки, яка забезпечить потреби не тільки галузі, але і допоможе розв'язувати проблеми визначення якості, цінності та оціночної вартості у суміжних галузях оцінки.

Вивчення теоретичних засад та правових основ проведення експертизи ювелірних виробів в Україні дозволяє виробити методологію експертного дослідження ювелірних виробів. Перед товарознавчою наукою стоїть завдання створити узгоджену методику, добре зрозумілу всім потенційним користувачам нормативних і методичних документів, забезпечити одноманітність порядку і вимог при проведенні експертизи ювелірних виробів в експертній діяльності та гармонізація її з суміжними або аналогічними видами діяльності.

Вибір основних критеріїв та показників якості ювелірних виробів визначається її метою і умовами проведення.

Порядок проведення товарознавчої експертизи ювелірних виробів залежить від методології, наявної законодавчої бази, концептуальних положень, існуючої практики оцінки.

Експертиза якості ювелірних виробів може проводитись за наступною схемою:

Ø визначення нормативної, технічної документації, інформаційних джерел вимогам якої повинен відповідати товар, предмет, виріб;

Ø вибір номенклатури показників, які досліджуються в процесі експертизи якості і впливають на її споживні властивості, справжність та вартість;

Ø визначення комплектності та цілісності;

Ø встановлення відсотку зносу, пошкодження;

Ø проведення досліджень та аналіз отриманих результатів.

На підставі вивчення нормативної документації та вимог, що надаються до якості ювелірних виробів і впливають на її вартість, визначена номенклатура показників якості. Показники якості ювелірних виробів можна розподілити на окремі групи, а саме: дорогоцінного каміння, дорогоцінного сплаву та ювелірного виробу[1]

Експерт залежно від мети експертизи може використати всю номенклатуру показників якості, а може обмежитися лише обов’язковими та значущими показниками відповідно до поставленої мети.

Отже, товарознавча експертиза ювелірних виробів покликана забезпечити максимальний рівень якості ювелірних виробів, недопущення на ринок фальсифікованих та неякісних товарів. Нажаль, діюча законодавчо-нормативна база не дозволяє відповідно контролювати якість ювелірних виробів. Це пов’язано з недосконалістю законодавчих механізмів щодо контролю показників якості, процедур сертифікації та ідентифікації ювелірних виробів.

Удосконалення нормативно-правової бази, розробка нових і поліпшення вже існуючих методик товарознавчої експертизи ювелірних виробів дозволить значно підвищити якість ювелірних виробів та задовольнити найвибагливіші вимоги споживача.

[1] Артюх Т.М. Товарознавча експертиза ювелірних коштовносте. Теорія та практика: Монографія. – К.: Київ. Нац.торг.-екон. ун-т, 2005. – 303 с.


Джерело: Товарознавство та ринок споживчих товарів: Всеукр. студент. наук.-практ. конф.: - Донецьк : ДонНУЕТ, 2008. – 230-232 с.
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]